Майже повністю зруйнований палац Марсів XVIII століття у Судовій Вишні продаватимуть за 1 гривню. Приміщення майже перетворилося в руїни, тому дорого його не змогли оцінити, пише lviv-future.com.ua.
Зауважимо, що пам’ятка знаходиться протягом довгого часу на балансі міста. Майже повністю зруйнований палац мали продати за великі гроші, проте людини, яка хотіла би придбати за велику ціну не могли знайти. Таку пропозицію зазвичай ігнорували і не підтримували. Паралельно пробували знайти інвестора, який міг би повністю відновити старовинну будівлю. Влада також протягом певного часу підготувала проект, де планувалося передати маєток майбутньому інвестору за 1 гривню. Проте більшості інвесторів не потрібні руїни, адже їх відновлювати досить довго, дорого і сильно затратно. Адже, на їхню думку, за такі ж самі кошти можна побудувати із нуля естетичний, вартісний для громади та для інвестора абсолютно новий об’єкт.
Історична довідка
Палац Марсів збудований на початку XVIII століття. Родина Графів Коморовських протягом довгого періоду була його власником. Родина Марсів на початку XX століття придбала цей маєток. Найуспішніший вигляд і затишок в маєтку був при Яні Станіславові Віталісі Марсі, адже саме він був власником Судової Вишні на початку XX століття. Саме Ян Марс привіз до маєтку затишні колоритні антикварні меблі, а крім цього він там облаштував кілька інформативних бібліотек.
Після смерті Яна Марса палац перейшов у руки Кшиштофа Марса, а після війни 1914-1918 років маєток зазнав ремонту та відновлення.
Недалеко від палацу є великий парк. Цей парк спроектував відомих у своїх колах інженер та ландшафтний архітектор Арнольд Рерінг. Територія цього парку сягає близько 6 гектарів. Із історичних джерел, відомо, що цей парк був зазаджений специфічними рідкісними рослинами родиною Марсів ще на початку XX століття.
У період радянських часів палац Марсів конфіскували, а пізніше перетворили на гуртожиток зооветеринарного технікуму. У 1995 році маєток сильно постраждав під час масштабної пожежі, а із плином часу він просто перетворився на руїни.
Яке майбутнє історичного місця в Судовій Вишні?
Враховуючи локацію палацу Марсів, можна сказати, що саме там не погано проводити історичні реконструкції та історичні фестивалі. Не повністю зруйнований маєток може послугувати своєрідною локацією для зйомок документального фільму на краєзнавчу тематику, стати чудовим фоном для зйомок музичного кліпу, стоврити таку необхідну об’ємність історичного об’єкту для реконструкторів тощо.
Знаємо, що із часом через погодні умови маєток буде лише руйнуватися, повністю зникне з лиця Судової Вишні. Тому чи знайдеться такий сміливий інвестор, який кине виклик часові, відреставрувавши цю чудову історичну споруду – це досі відкрите питання.