Неділя, 28 Квітня, 2024

Вулиця Черемшини

На цій вулиці знаходяться мальовничі вілли, два спорткомплекси – від університету фізичної культури та університету ім. І.Франка. Цим маршрутом можна потрапити на Погулянку, до кінцевої зупинки трамвайного маршруту №7. Так, це вулиця Черемшини. Далі на lviv-future.

                                                Перейменування

До 1936 р. вул. Черемшини постійно змінювала назви – вул.Цетнерівка (на честь белзького воєводи Ігнація Цетнера, який мав на вулиці маєток), бічна Личаківська, Піски. Протягом 1936-1943 рр. вулиця носила назву Болеслава Дуніна-Вонсовича, який відзначився під час польсько-української війни. На короткий період, під час німецької окупації (1943-1944 рр.) вулиця носила назву Дорошенкоґассе, на честь відомого українського гетьмана Петра Дорошенка. З приходом радянської влади, комуністи теж кілька раз змінювали її назву – Дуніна-Вонсовича, Хорольська (від назви містечка Хорол, що на Полтавщині). Лише у 1946 р. вулиця була названа на честь українського поета Марка Черемшини. Можливо вулицю назвали на честь поета тому, що частина його творів була присвячена важкій долі українських селян під польським пануванням.

Будівлі

На вулиці можна побачити будівлі, які виконані у різноманітних архітектурних стилях. Це і класицизм, віденська сецесія, конструктивізм. Є пам’ятки місцевого значення. Будинок №3 виконаний у стилі класицизму, у 2004 р. була проведена реконструкція будинку. “Візитною карткою” вілли є фігура св.Флоріана (покровитель пожежників), що розміщена на фасаді.

Будівля №3

Навчально-спортивна база університету фізичної культури була споруджена у 1897 р, для потреб польського товариства “Сокіл”. Поряд знаходився найбільший, у ті часи, стадіон міста. У приміщенні комплексу знаходяться зали для заняття боксом, єдиноборствами, фехтуванням.

Спорткомплекс ЛНУ ім. І.Франка розташований за адресою – вул. Черемшини 31. Будівництво спорткомплексу розпочалось у 1957 р., коли будівельникам довелось усувати чимало будівельного сміття, яке лишилось після спорудження Пагорба Слави. Спорткомплекс був уведений у експлуатацію у 1980 р.   Ще одним відомим об’єктом, що розташований за адресою – вул. Черемшини №44 є Ботанічний сад ЛНУ ім. І.Франка. До 1911 р. територія ботанічного саду входила до маєтку вже зазначеного воєводи Цетнера. Далі її придбав львівський університет й маєток трансформувався у ботанічний сад. Ботанічний сад був відомий не лише тим, що на його території вирощували місцеві рослини, а й чужоземні, зокрема й американські ясно-зелені сосни, чорні буки та ясені, акації. В оранжереях ростуть рідкісні квіти, а квітники укладені у своєрідні “живі килими” з різноманітними візерунками. Варто зазначити, що значну частину вулиці охоплює Личаківське кладовище, хоча мешканці будівель, що прилягають до кладовища вже звикли до такого сусідства. Навпроти спорткомплексу ЛНУ ім.І.Франка (Черемшини 29) збудовано багатоповерхівку, а поряд з нею – мальовничі приватні будинки. 

Новобудова Черемшини 29

Вулиця сильно змінилась, якщо порівнювати теперішній її вигляд та скажімо у 1990-ті – багато старих будівель реконструювали, з’явились нові будівлі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.