Вівторок, 16 Квітня, 2024

“Дружба”, яка стала “Україною”

На цьому стадіоні зіграли сотні матчів. У буремні 1990-ті тут торгували речами. Раніше стадіон називався “Дружба”.  Сьогодні – “Україна”. Далі на lviv-future.

Комсомольське будівництво

Раніше на місці стадіону “Україна” знаходився пустир та глиняний кар’єр. Влада вирішила побудувати стадіон, оскільки місце знаходилось неподалік центру. Проект розробили четверо львівських архітекторів – Ярослав Назаркевич, Лариса Скорик, Ярослав Порохнавець і Володимир Блюсюк. споруду будували з квітня по серпень 1963 р. Влада оголосила, що споруду зводитимуть за комсомольським підходом. Це означало, що на будівництві безкоштовно працюватимуть студенти навчальних закладів та працівники підприємств (150-250 годин кожен). Підприємства повинні були надати також будівельну техніку (екскаватори, трактори, бульдозери, вантажівки) вже заправлену паливом. Хоча більшість робіт виконували вручну. До робіт, через брак робочої сили, залучали як солдат строкової служби, так і в’язнів. Будівництвом керував 3-й секретар Львівського міськкому партії, Василь Мазур. Стадіон отримав назву “Дружба”.  Поруч знаходився парк. Трибуни стадіону вміщували понад 40 тис. глядачів, тож арена стала однією з найбільших у республіці. Стадіон мав ігрові майданчики, сектори для занять легкою атлетикою, бігові доріжки.На стадіоні знаходились душові, приміщення для лікарів.  Стадіон окрім спортивного об’єкту, у роки Перебудови став і політичною ареною, де лунали голоси лідерів опозиції. У 1967 р. львів’яни на стадіони мали можливість побачити легендарних радянських космонавтів – Юрія Гагаріна, Олексія Леонова та Валентину Терешкову.  

Стадіон “Дружба” в радянські часи

У 1970 р. на “Дружбі” зібралось понад 50 тис. вболівальників – грала бразильська команда “Палмейрас”. Таку ж, а може й трішки більшу кількість глядачів можна було побачити коли на стадіоні грало київське “Динамо”.

Стадіон “Україна”

У 1990 р. стадіон перейменували на “Україну”.  Невідомо чому стара назва не прижилась, адже вона не мала партійного забарвлення. У 1992 р. на стадіоні проходив фінал Першого чемпіонату України з футболу. Сімферопольська “Таврія” перемогла київське “Динамо”. На початку 1990-х стадіон став місцем стихійної торгівлі одягом, де можна було придбати одяг з Польщі. Німеччини, закордонні іграшки та багато іншого. У 1999 р. на стадіоні провели заміну дерев’яних лавок на індивідуальні пластикові сидіння. Сьогодні на стадіоні – понад 28 тис. місць. Влітку 2007 р. споруда отримала новий газон. “Україна” стала домашньою ареною для прославлених львівських “Карпат”. У 2017 р. “Карпати”, граючи на стадіоні зазнали поразки з рахунком 1:6 від “Вереса” (Рівне). Окрім футбольних матчів, на стадіоні проводять інші спортивні змагання, виставки, концерти. У передвиборчих кампаніях на “Україні” можна було побачити відомих політиків.  У липні 2021 р. Українська асоціація футболу віднесла об’єкт до 2-ї категорії, чим автоматично заборонила проводити матчі Української професійної ліги.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.