Субота, 27 Квітня, 2024

Локації у Львові, де можна побачити патрона міста Юрія Змієборця

У Львові, майже в самому центрі, можна відшукати декілька зображень Юрія (Георгія) Змієборця (його також називають Юрій (Георгій) Переможець чи святий Юрій (Георгій)) – римського воїна з Каппадокії часів імператора Діоклетіана. Детальніше на lviv-future.

Це реальна історична постать, він був трибуном у Римській армії та мужньо прийняв муки і смерть в протест гоніння християн імператором Діоклетіаном. Його почали визнавати як святого мученика, він став прикладом відваги та постав як еталон лицаря, переможець дракона. У європейському живописі зображувався у вигляді воїна-вершника, зазвичай хрестоносця, що вбиває змія списом. Вважався патроном Русі, Київщини, Галичини, Володимира, Львова, козацтва, українського війська тощо.

Про місця в місті Лева, де можна побачити святого, розповіла в авторській колонці львівська екскурсоводка Олександра Дябіна.

Собор святого Юра

Греко-католицький архикатедральний Собор святого Юра розташований на Святоюрській горі, на площі святого Юра, 5. Храм має давню та багату історію, яка починається ще з часів Галицько-Волинського князівства. З 1998 року Собор разом із Ансамблем історичного центру Львова належить до Світової спадщини ЮНЕСКО.

На фасаді Собору можна побачити скульптурну групу «Юрій Змієборець» – роботу видатного скульптора Йогана-Георга Пінзеля, що є одним із найкращих зразків монументальної барокової скульптури в Україні.

Усередині Собору святого Юра, в незвичному місці – в правій наві (відразу біля входу в крипту) є унікальна храмова ікона із святим Юрієм. Ікона нестандартна, адже святий там зображений не на білому коні, як зазвичай.

Автор нетрадиційного іконостасу – уродженець Білої Церкви, випускник Віденської академії мистецтв Лука Долинський. Робота вийшла настільки вражаючою, що австрійський імператор Йосиф ІІ нагородив художника Луку золотим перстнем.

Композицію зі святим Юрієм на коні, під якими – тризуб, можна побачити також на дзвоні «Андрей» цього Собору. Дзвін виготовлений у 1933 році у львівській ливарні дзвонів Михайла Брилинського. Він найбільший у Соборі (важить 640 кг).

Площа Генерала Григоренка

У центрі площі – грандіозний пам’ятник «Охоронцям української державності» у вигляді святого Юрія, який сидячи на коні, перемагає змія. Архітектор – Олександр Ярема, скульптори – брати Андрій і Володимир Сухорські, які подарували Львову пам’ятник Тарасові Шевченку. Цікаво, що якщо уважно дослідити бронзове диво, можна побачити портрети скульпторів братів Сухорських.

До слова, більшість будинків площі Генерала Григоренка віднесено до Реєстру пам’яток архітектури місцевого значення. Найдавніша назва площі – пляц Єзуїцькі.

З центру площі відкривається вигляд на кілька старовинних будівель. Серед них австрійський житловий будинок, Інститут фізкультури, Обласне управління внутрішніх справ, а також будинок у стилі модерного бароко, в якому нині розташовано театр «Воскресіння». Площа занурює в автентичний світ справжнього Львова з унікальною архітектурою та ліпниною.

Готель «Жорж»

Відомий серед львів’ян готель «Жорж», що на площі Міцкевича, 1, збудували у стилі неоренесансу віденські архітектори Герман Гельмер та Фердинанд Фельмер у 1901 році.

Над карнизом будівлі готелю можна побачити великий барельєф Юрія Змієборця, що влаштувався поруч зі статуями дівчат, які символізують Європу, Америку, Африку і Азію та батьками яких є Антон Попель і Леонард Марконі.

Готель «Жорж» – найстаріший із діючих готелів України. Колись це був фешенебельний готель суперкласу, який відповідав сьогоднішньому п’ятизірковому. Понад століття тому тут цілодобово була гаряча й холодна вода, телефон, центральне опалення та електричні ліфти. Першокласний ресторан та кав’ярня готелю обслуговували гостей найвищого рангу. Тут зупинялись Оноре де Бальзак, австрійські цісарі, шах Ірану, композитори Ференц Ліст та Моріс Равель, письменники Жан-Поль Сартр, Симона де Бовуар, Ліліан Войнич і багато інших видатних особистостей.

Каплиця Боїмів

Каплиця Боїмів – пам’ятка сакральної архітектури у Львові, розташована на площі Катедральній, 1. Одна з найкращих пам’яток пізнього Ренесансу у Львові.

З північного боку на одній зі сторін восьмигранного барабана, на якому стоїть купол, можна побачити рельєфне зображення Юрія Змієборця.

До слова, каплиця збудована в 1609-1615 роках (за іншими даними – у 1606-1615 роках). Це усипальниця, яку замовив для своєї родини Георгій Боїм – представник відомого купецького роду угорського походження, що багато зробив для Львова. Загалом в каплиці було поховано чотирнадцять представників роду Боїмів.

У другій половині XVIII століття поховання з каплиці були перенесені на львівські цвинтарі, які розташовані на околицях міста.

Ймовірно, збудував каплицю архітектор Андреас Бемер, який в ті часи звів у Львові будівлю ратуші, а також оздобив каплицю Кампіянів. А над оздобленням працювали такі відомі майстри, як Йоган Пфістер та Гануш Шольц. Прототипом каплиці Боїмів, найімовірніше, є усипальниця Зиґмунтовська (Сиґізмундівська) у краківському замку Вавель.

Успенська церква

Зображення святого Юрія є і на православній святині Львова, що на вулиці Руській, 5/7. У дворику на фасаді можна побачити Змієборця, який вбиває дракона та перемагає зло.

Успенська (Волоська) церква (також Ставропігійна церква Успіння Пресвятої Богородиці) – чинна мурована церква у Львові, збудована на замовлення Львівського братства у 1591-1629 роках за планом Павла Римлянина, за участю Войцеха Капіноса та Амвросія Прихильного.

Структура церкви витримана в стилі італійського Ренесансу, але помітні традиції українського будівництва: церква тридільна й триверха.

У церкві збереглися пам’ятки мистецтва XVII-XVIII століть. Найцінніші з них – ікони страсного циклу. У крипті святині були поховані гетьман, господар Молдавського князівства Іван Підкова; грецький купець, шляхтич Корнякт Костянтин; три молдавські княгині з роду Тернавських та інші. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.