Четвер, 9 Травня, 2024

Естетика минулого: закинута вілла на Мельника у Львові

Попри численні архітектурні споруди Львова, які влада задля приваблення туристів плекає і доглядає впродовж багатьох років і про які знає практично кожен мешканець нашого міста, у Львові знайдеться чимало покинутих архітектурних споруд з минулого, які через брак уваги і коштів вже зазнають значного руйнування, пише сайт Львів Майбутнього.

У цьому матеріалі ми розкажемо про одну з найвідоміших покинутих міських вілл – віллу на Мельника.

Вілла на Мельника – «жива» історія архітектури модернізму в Європі

Сьогодні віллу на Мельника у Львові називають одним з яскравих прикладів архітектури модернізму Європи. Розмістилася модерністська вілла на вулиці Мельника, 21, навпроти палацу спорту «Україна». Тому, хто загляне сюди вперше, навіть на думку не спаде, що цей будинок є віллою і пам’яткою архітектури європейського модернізму, адже в наші дні старий будинок виглядає дуже занедбано та неохайно.

Побиті подекуди вікна, осипана повсюди штукатурка на стінах, пророщені кущі на балконах будинку – все це сумні залишки від колишньої величі вілли.

Історичні відомості про віллу на Мельника

Віллу було зведено наприкінці тридцятих років минулого століття, коли вулиця носила іншу назву – вулиця Шимоновичів. Деякі історичні джерела, щоправда, зазначають, що віллу було зведено у 1938-му році.

В часи, коли було ймовірно збудовано віллу, на вулиці Шимоновичів у Львові, здебільшого, мешкала місцева еліта. Згідно з документами на право власності землі, в 1935-му році ця земельна ділянка, де тепер стоїть вілла, належала фундації Позовської. Ця фундація на єдина тут розташувалася на вулиці – тогочасні львів’яни буквально вздовж всієї вулиці розмістили свої родинні маєтки.

В радянські часи будівля перебувала на обліку Міністерства оборони, однак за деякий час будинок продали. Тут свого часу діяв дитячий садочок, який тут також згодом закрили.

У 1990-ті роки вілла на Мельника була продана і з того часу будинок почав буквально розвалюватися. Недобросовісні власники не зважають на архітектурну цінність вілли – як наслідок, у 2018-му році виник архітектурний скандал, коли забудовник “Лабораторія соціального новаторства” без дозволів управління архітектури добудував поверх до будівлі. За це забудовника місцева влада оштрафувала. В планах цього ж забудовника – створити на місці покинутої вілли на Мельника комплекс творчого центру дитини та юнацтва з планом розбудування будівлі, що вже існує.

Звісно, інноваційний центр для молоді та юнацтва матиме кардинально інший вигляд і суттєво відрізнятиметься від первинного вигляду архітектурної пам’ятки. Будівля, яку не торкнулися часи перебудови в союзі чи будь-які інші зміни за багато десятків років існування, зазнає змін саме в наш час. Щоправда, бодай так, але будинок буде збережено, адже без проєкту вілла, скоріш за все, зазнала б остаточного руйнування через байдужість та бездіяльність.

Фото – modernism.lviv-online.com.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.