У Львові існує багато музеїв, всіх і не злічити. Проте одним із найбільш унікальних є аптека-музей, яка має назву “Під чорним орлом”. Це найстаріша з аптек міста Лева. Її унікальність також у тому, що це єдина діюча аптека-музей в Україні. Тут можна побачити прадавнє обладнання фармацевтів і зілля, якими користувалися аптекарі ще у часи Середньовіччя, пише сайт lviv-future.com.ua.
Історія заснування та її власники
Аптека-музей розташована в центральній частині Львова, в кутовому будинку, де починаються вулиці Друкарська й Ставропігійська. Саме у цій кам’яниці, поблизу площі Ринок, військовий фармацевт магістр Франц Вільгельм Наторп заснував аптеку «Під чорним орлом».
Вже біля входу до аптеки-музею чаруєшся оздобою її фасаду. З обидвох сторін вхідного порталу рельєфні портрети богів із давньогрецької міфології — бога лікування Асклепія (Ескулапа) і його дочки Гігієни, яка була богинею здоров’я. Цікаво, що над входом в аптеку висить кована вивіска з відомою емблемою медицини (змія, що обвиває чашу) і датою заснування аптеки — 1735. Проте львівський історик архітектури Володимир Вуйцик після проведених досліджень доводить, що ця дата є хибною. Адже засновник аптеки Наторп приїхав до Львова, коли Галичина увійшла до складу Австрії у 1772 році. І за документацією будинок, де розміщена аптека, був збудований у 1775 році. Вочевидь, коли досліджували рік заснування аптеки, допустили механічну помилку: частину стертої вісімки замінили на трійку. Тож написали 1735, а не 1785 рік, як би мало бути.
За час свого існування аптека часто змінювала власників. Останнім її господарем був відомий український громадський діяч та фармацевт Михайло Терлецький. Він володів аптекою з 1927 по 1944 роки.
Унікальні експонати аптеки-музею
У 1966 році у старовинній аптеці створили Музей історії фармації. Після реставраційних робіт, які було проведено у 1985 році, музейна експозиція збільшилась. В аптеці-музеї діє шістнадцять виставкових залів, площа яких понад 700 м².
Переступивши поріг аптеки-музею, наче потрапляєш у розкішну старовину. Власники аптек намагались привабити клієнтів. Тому тут можна побачити декоративні меблі, художні розписи на стінах та стелі, а також вітражами декоровані вікна. Інтер’єр торгового залу оздоблений поліхромними розписами віденських майстрів.
Вражає й експозиція музею, що налічує понад три тисячі експонатів. Тутешні відвідувачі можуть побачити унікальне обладнання аптек минулих століть: старовинні ваги, амфори XIV століття для аптечних рідин, млинки для подрібнення та перетирання твердих препаратів, оригінальні куби, в яких відбувалась дистиляція води, колекцію дерев’яних і металевих пресів, старовинні колби, бутлі та мензурки різних розмірів та кольорів…
Цікаво, що колись пляшечки для ліків виробляли з безбарвного скла. Проте з 1827 року посуд для ліків почали робити кольоровим. Адже львівський аптекар Теодор Торосевич дослідив, що жовте і червоне скло зберігає від хімічного розпаду медпрепарати, які є чутливими до світла. А ось зелене, фіолетове та голубе скло, навпаки, сприяють прискоренню таких розпадів.
Серед різноманітності пляшечок можна розгледіти мензурки з написами наркотичних речовин «морфій», «кокаїн», «героїн». У давнину ці наркотики вважались ліками й були у відкритому продажі. У 1914 році ці препарати заборонили.
Привертають увагу в аптеці “Під чорним орлом” баночки з отруйними речовинами. Фармацевти музею розповідають, що у XIX ст. ввели правила для аптечних написів. Наприклад, на посудинах для легкозаймистих речовин написи повинні бути червоними на білому фоні, назви отруйних речовин наносили білою фарбою на чорному фоні, а для всіх інших препаратів – чорною фарбою на білому фоні.
Одним з найцікавіших експонатів у торговій залі є фармацевтичні ваги. У музеї представлені найдавніші їх ескізи. Без ваг неможливо уявити працю фармацевтів. Тому до їхнього виготовлення ставились з особливою відповідальністю. У аптеці “Під чорним орлом” можна побачити найстаріший зразок ваг, які мали залізне коромисло, до якого підвішували на ланцюжках плоскі або круглі шальки. Проте у XVIII-XIX ст. їх замінили ваги зразка Мора і Беранже, які були не лише технічно досконалими, а й красивими, з декоративним оздобленням.
У другому залі відвідувачі музею можуть побачити колекцію старовинного посуду для виготовлення і зберігання препаратів та зразки ліків минулих століть.
У третій залі розміщена старовинна аптечна лабораторія. Також тут можна побачити бібліотеку з автентичними стародруками фармацевтичних словників, а також рецептів XVIII століття. На полицях музею зібрано цінні документи з історії фармації. Ще тут можна знайти оригінальні видання Геленових праць XVI століття. Директор аптеки “Під чорним орлом” Любов Роздобудько наголошує, що унікальність цього музею в тому, що тут збереглись старовинні препарати, старовинне обладнання і книги, на базі яких студенти-медики вивчають історію фармації.
Старовинні підвали та погреби з вином
Під час екскурсії музеєм варто спуститись у підвали аптеки, де під час реконструкції відновлено інтер’єри початку XVIII століття. Один з підвалів музею нагадує погріб. Тут у великих дубових бочках зберігалися натуральні вина, на основі яких виготовляли лікувальні вина. Не дивно, що у цих погребах діяла дегустація вин, яка була особливо популярною серед багатих міщан. Що може бути кращим, аніж випити келих вина за здоров’я! На полицях львівської аптеки-музею досі можна придбати легендарні фірмові ліки «Залізне вино».
Цікавим є також внутрішній дворик музею, де відтворено житловий будинок заможного міщанина XVI-XVII століть.