Субота, 20 Квітня, 2024

На вулиці Франка у Львові відновили дерев’яну браму

Пластикові вікна, металеві двері та інші сучасні елементи псують зовнішній вигляд старих будинків. Саме тому міська влада спільно з організаціями, які займаються збереженням історичної спадщини, вирішили проводити реставрацію вікон та вхідних дверей старих будинків. Далі на lviv-future.

70% сплачує влада, решта – мешканці

З 2018 р. у Львові діє програма співфінансування реставрації історичних дверей та брам. У рамках цієї програми, 70% вартості реставраційних робіт оплачує міська рада, а 30% – мешканці будинку, в якому запланована реставрація.  З 2018 р. було відреставровано чимало старих будівель. У 2019 р. роботи з відновлення фасаду будинку №43 по вул. І.Франка. На реставрацію було витрачено понад, 2,78 млн. гривень. Майстрам довелось відновлювати багато складних елементів. Зокрема над вікнами третього поверху був картуш з латинськими літерами, обрамлений волютами.

 За вказаною програмою відреставрували й дерев’яну браму у будинку №40 по вул. І.Франка. На реставраційні роботи було витрачено понад 52,6 тис. гривень, з яких мешканці будинку сплатили 15,7 тис. Станом на 2019 р. за вказаною програмою було відреставровано понад 40 різних об’єктів. Серед них – дерев’яні брами за адресами – Залізнична 4, Павлова 11, Лисенка 3, Дорошенка 22 та інші. У вересні 2021 р. за 45 тис. гривен від реставрували деревяну браму за адресою – вул.Куліша 6. Майстри не лише відновили колір, а й замінили усю нижню частину брами, яка була повністю знищена. Влітку 2021 р. майстри від реставрували вісім історичних брам у місті.

На перший погляд робота була нескладною

Багато часу, а саме – понад 4 місяці, стільки реставрували дерев’яну браму будинку №23 по вул. І.Франка. Координатором реставраційних робіт виступило Бюро спадщини управління охорони історичного середовища, директором якого є Павло Богайчик. Зазначена брама посередині виготовлена з сосни, а зверху – шпонована дубом. На перший погляд робота здавалась нескладною. Однак коли реставратори почали знімати фарбу, то побачили, що багато елементів прогнили. Доводилось їх замінювати. Довелось повністю переклеювати шпон.

Івана Франка №23 до та після реставрації

 Майстри замінили усі накладні елементи з дуба, доробили штапики, наклеїли шпон знизу брами, укріпили раму та замінили скло. Реставрація брами обійшлась у майже 32 тис. гривень. З цієї суми мешканці будинку сплатили 9595 грн.  

Брама виглядає як нова

Після проведення реставрації, вхідна брама наче отримала нове життя. Водночас не зіпсували інтер’єр будівлі. За словами реставраторів, брама ще послужить мешканцям будинку ще не один десяток років. Звичайно якщо не брати до уваги різноманітні фактори та позаштатні ситуації. А реставратори тим часом готуються до нових робіт. За оцінками експертів роботи у них непочатий край. Варто також зазначити, що з 2021 р у Львові запрацювала програма, згідно якої місто виділяє кошти на відновлення сходових кліток, холів, вітражів та декоративних елементів на фасадах історичних житлових будинків.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.