Понеділок, 29 Квітня, 2024

Проєкт “Велика реставрація” на Львівщині: які архітектурні пам’ятки планують відреставрувати?

По всій Україні триває реалізація програми “Велике будівництво”, розповідає сайт lviv-future. Будуть втілювати проєкт і на Львівщині. Львівська обласна державна адміністрація пропонує відновити понад два десятки архітектурних споруд на території нашої області, серед яких – храми, замки, костели, значна частина яких перебуває в наші дні в дуже занедбаному стані і вже потребує уваги від влади.

Реалізація програми “Великого будівництва” по всій країні триватиме впродовж 2021-2024 років і за це держава виділила 55 мільярдів гривень. Визначає ті об’єкти, які точно будуть відновлені в цей період часу, Міністерство культури України.

Редакція нашого сайту зібрала інформацію про ті об’єкти, які висунула Львівська обласна державна адміністрація на конкурс і які будуть відновлювати з підтримкою держави в найближчі роки.

Свірзький замок

Свірзький замок – пам’ятка архітектури національного значення в Україні, розташована в селі Свірж Перемишлянського району Львівської області і закладена в п’ятнадцятому столітті Андрієм та Мартином Свірзьким. Перша згадка про Свірзький замок датується 1484 роком.

За багато століть існування замок мав різних власників і пережив чимало історичний подій, однак в наші дні його вигляд занедбаний. Багато років вберегти хоч якось історичну споруду намагалася Спілка архітекторів, яка залучала до цього небайдужих волонтерів та гранти. В 2013-му році на території Свірзького замку вирішили облаштувати культурно-мистецьку зону для проведення різноманітних заходів.

В задовільному стані в замку зараз перебувають зовнішні стіни будівлі, а також внутрішній простір. Однак в цілому будівля потребує реставраційних відновлювальних робіт.

Замок у Старому Селі (Старосільський замок)

Старосільський замок – пам’ятка архітектури національного значення, розташована в селі Старе Село Пустомитівського району Львівської області. Найбільший замок на території Львівщині завдяки гігантській площі, на якій він розкинувся (два гектари). Це пам’ятка архітектури п’ятнадцятого-сімнадцятого століття (першим укріпленням був дерев’яний замок, зведений у 1448 році). Збудовано замок було для захисту від набігів татар на українські землі.

До наших днів збереглося три вежі замку та гігантські мури з висотою близько п’ятнадцяти метрів. Замок перебуває в доволі занедбаному стані. В 2007 році на будівлю звернули увагу і коштом співачки Руслани територію замку було розчищено від дерев, ще через кілька років, в 2010, його було передано в концесію на майже п’ятдесят років. Тоді обіцялося, що концесіонер візьметься за приведення території замку та самої споруди до порядку і за кілька років Старосільський замок мав би постати в цілковитому порядку, однак обіцянки так і не здійснилися і держава розігравала договір з концесіонером. З 2015 року об’єкт мав бути введений в експлуатацію, однак цього так і не відбулося і замок не вивели з аварійного стану.

З кожним роком цю архітектурну пам’ятку все більше нищать вітри та дощі, двір оборонної фортеці пустує та заростає хащами і поступово перетворюється в місце для випасу худоби місцевими мешканцями.

Палац Потоцький у селі Тартаків

Палац Потоцьких кінця дев’ятнадцятого століття розташувався в селі Тартаків Сокальського району Львівської області. Замок було зведено Потоцькими у другій половині сімнадцятого століття і зберігався в цілісному вигляді до кінця дев’ятнадцятого століття. Достеменно досі невідомо, яким він був – все відомо лише в загальних рисах, окремими спогадами, в яких йдеться про те, що замок був достатньо могутнім та величним, про що свідчать залишки оборонних мурів.

Згодом на цьому місці постав чудовий палац. Однак в часи Першої світової війни його було зруйновано, постраждав і старий парк біля палацу. Згодом, в період міжвоєнний, палац було відновлено, однак після Другої світової війни від попередньої реставрації залишився мізер. В радянський час палац ще сяк-так пильнували, адже тут, в стінах споруди, діяла школа. В середині дев’яностих років минулого століття тут трапилася пожежа, через що згорів дах, обвалилися стіни та перекриття між поверхами.

В лютому 2010 року Львівська обласна державна адміністрація передала замок у концесію і через кілька днів пам’ятку мали відреставрувати, однак цього так і не трапилося. Інвестор мав вивести будівлю з аварійного стану та ввести палац в експлуатацію як туристично-відпочинковий центр. Угоду було анульовано в 2015 році і палац так і не привели до порядку.

Костел в селі Годовиця

Костел всіх святих розташувався в селі Годовиця Пустомитівського району Львівської області. Це парафіяльний римо-католицький храм, пам’ятка архітектури дев’ятнадцятого століття, зведений у стилі бароко. Архітектором, який працював над зведенням храму, був знаний майстер своєї справи, автор багатьох історичних культурних пам’яток Бернард Меретин, а скульптуром став Іван Георгій Пінзель.

Реставрації давнього храму відбувалися кілька разів ще на початку двадцятого століття, однак в радянські часи споруду було перетворено у господарське приміщення та згодом повністю зачинено. В 1974 році відбулася жахлива пожежа, яка вщент зруйнувала дах з розписами, датованими ще вісімнадцятим століттям. Зараз архітектурна пам’ятка перебуває в жалюгідному стані.

Палац Гредлів

Палац Гредлів (палац Грьодлів) – архітектурна пам’ятна в місті Сколе, що на Львівщині, в історичному районі Демня, збудована у стилі необароко і має два поверхи. Палац було закладено в середині дев’ятнадцятого століття бароном Еугеніушем Кінскі, який викупив ці землі у графа Потоцького. В радянські роки в приміщенні діяло НКВС, потім приміщення використовували як школу-інтернат на більше двох сотень дітей.

За останні кілька років палац Гредлів у місті Сколе істотно зруйнувався. Через проведення тут фестивалів вдалося назбирати деякі кошти на відновлення частково прилеглої території, вдалося викласти доріжки з бруківки довкола. Всередині будівлі теж чимало історичних речей збереглося, однак палац, все ж, потребує уваги влади та масштабної реконструкції. Палац планують перетворити в потужний туристичний центр.

Поморянський замок

Поморянський замок – ще одна пам’ятка архітектури на Львівщині, яка потребує уваги від влади. Це історична споруда в селі Поморяни Золочівського району області, першу згадку про яку датують ще 1497 роком. Замок звели на невисокому пагорбі, де колись його омивали зі всіх сторін водойми. Замок багато разів витримував шалені напади татарів та набіги турків, його було добре укріплено.

Багато разів замок намагалися перебудувати і через це він швидко втратив свій первісний вигляд і опинився згодом в аварійному стані. Збереглися два двоповерхові крила, східне з круглою вежею та південне, в якому розташувалася галерея. В наші дні покрівля замку сильно пошкодилася, у стінах замку утворилося безліч тріщин та вивалів. В 2010 році замок ще більше пошкодився і зруйнувалася кам’яна огорожа довкола споруди.

Костел Успіння Пресвятої Богородиці у селі Білий Камінь

Ще одна історична пам’ятка, яка потребує уваги від влади та значних реставраційних робіт, це костел Успіння Пресвятої Богородиці у селі Білий Камінь Золочівського району Львівської області. Це культова споруда, колишній парафіяльний костел, який було зведено в сімнадцятому столітті. Багато століть костел приваблював різних власників, у нього бурхлива і надзвичайно цікава історія, його перебудовували та надавали більш сучасних обрисів, однак в двадцять першому столітті споруда втратила свою колишню велич.

Особливо сумним для костелу був період двадцятого століття, у воєнні та міжвоєнні часи. Так, німецькі окупанти закрили костел в ході Другої світової війни, облаштували тут склад та залишили свої боєприпаси. Не дбала про історичну будівлю і радянська влада, яка в 1947 році закрила костел та зробила з нього колгоспну комору, а територію поблизу костелу перетворила на склад мінеральних добрив та облаштувала тут гаражі. Тут згодом діяв виставковий зал, однак в 1966 році він припинив свою роботу, споруду закрили і вона поступово почала занепадати та руйнуватися.

Костел Різдва Пресвятої Богородиці в місті Комарно

Kostel v Komarno secretland.info

Костел Різдва Пресвятої Богородиці, культова споруда та архітектурна пам’ятка, розташувався в місті Комарно Городоцького району, що неподалік від Львова. Фундатором костелу був польський шляхтич Миколай Остророг. В наші дні костел Різдва Пресвятої Богородиці в місті Комарно вважається архітектурною пам’яткою національного значення. Перша згадка про храм датується ще 1656 роком. Історія культової споруди надзвичайно цікава, адже пов’язана з іменем видатного Богдана Хмельницького та визвольною боротьбою.

Багато разів храм піддавався руйнації, в вісімнадцятому столітті в костелі трапилася жахлива пожежа, після якої храм відбудували повністю. Згодом, ще через століття, до влади прийшов союз і взявся за те, щоб перетворити костел на склад меблів та господарського інвентарю, частину церковного інвентарю було збережено і вивезено до Польщі. Відновилися служби в храмі лише зі здобуттям Україною незалежності, однак згодом його було передано до греко-католиків. Та це не врятувало храм, адже за багато років перебування у якості складу костел значно зруйнувався і тому в наші дні перебуває в жалюгідному стані.

Храм Різдва Пресвятої Богородиці в селищі міського типу Щирець

В селищі міського типу Щирець на Львівщині також є своя архітектурна пам’ятка, яка потребує уваги влади та реставраційних робіт – це храм Різдва Пресвятої Богородиці. Церкву було зведено в шістнадцятому столітті і вважається пам’яткою архітектури оборонного характеру, товщина стін якої сягає 1,5 метра. В архітектурному комплексі храму – мур ще княжих часів, храм та дзвіниця під гортом.

Храм було перебудовано зусиллями легендарних архітекторів Нагірного та Левинський. Однак Перша світова війна, фактично, “забрала” архітектурну здобутку, адже в ті буремні часи військовий снаряд зруйнував купол храму. 2008 року на реконструкцію храму були виділені кошти, однак будівля і досі потребує уваги та відновлювальних робіт.

Палац із казематами у Бродах

Потужна пам’ятка національного значення розташувалася і в невеликому місті Броди, що на Львівщині. Це палац із казематами, фортифікаційна споруда сімнадцятого-вісімнадцятого століття. Площа комплексної охоронної зони фортифікаційної споруди складає майже дванадцять гектарів. Перша згадка про фортифікаційні споруди у Бродах датується ще далеким 1580 роком. Сам палац було зведено родиною славетних Потоцьких у середині вісімнадцятого століття – перша згадка про палац з казематами датується 1755 роком.

Цей палац було зруйновано ще з початком Першої світової війни через те, що тут знаходили собі притулок різні військовій сили. У 1915 та в 1920 роках палац зазнав пожежі, а остаточно його спустошили в сорокових роках дев’ятнадцятого століття. В наші дні палац в Бродах опинився в дуже занедбаному стані – в різні роки привернути увагу до будівлі намагалися волонтери, однак факт залишається фактом і палац досі потребує фінансування та реконструкції.

Церква святого Юра в Дрогобичі

Наостанок згадаємо ще один архітектурний об’єкт на Львівщині, який потребує реконструкції. Це – церква святого Юра, розташована в місті Дрогобич. Церква святого Юра в Дрогобичі вважається пам’яткою галицької дерев’яної архітектури кінця п’ятнадцятого – початку шістнадцятого століття, яка вважається однією з найкраще збережених дерев’яних церков української сакральної архітектури. Храм ремонтували кілька разів, однак він все рівно зберіг свій первісний вигляд.

Попри те, що храм збережено в первісному вигляді в досить непоганому стані, церква потребує фінансування та уваги влади для подальшого збереження її архітектурної та культурної цінності.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.