Четвер, 2 Травня, 2024

Естетика минулого: вілла Словацького у Львові

Ми вже розповідали про історичні вілли Львова, які перебувають у досить сумному занедбаному стані і на які очікує перебудова та інтеграція в житлові багатоповерхівки. У цьому матеріалі редакція сайту lviv-future розкаже про ще одну віллу, яка, на відміну від багатьох інших, привертає увагу охайним фасадом і доглянутістю.

Історія створення

фотографії Старого Львова

Вілла Масловського постала саме на тій території, яка активно забудовувалась приватними садибами такого типу. Це – територія правого берегу річки Полтви, що бере свій початок у Львові, надзвичайно близькому до історичної частини міста місці. Саме тут у першій половині дев’ятнадцятого століття місцева тогочасна знать і взялася створювати свої маєтки. І на те були свої причини – реальна військова загроза зникла, Галицькі землі увійшли до складу Австрії, тож можна було не боятися і спокійно займатися будівництвом своєї садиби.

Вілла Масловського розташувалася на невеликій земельній ділянці по вулиці Сикстунській. Земля потрапила у правову власність до знатної дворянської родини Фредро, яка ініціювала тут появу садиби у вигляді невеликого заміського палацу. П’ятеро братів Фредро були охочими до авантюризму львівськими батярами – славилися своїми батярськими пригодами і амурними трофеями, а згодом проявили себе і як мужні вояки.

У маєтку вирувало життя доти, доки тут проживала дворянська родина, однак історичні обставини невдовзі змусили будівлю довгий час пустувати. Справа в тому, що Олександр Фредко брав активну участь в революції 1848-го року, тому на нього та його родину здійснювався неабиякий політичний натиск. Взяли участь у Листопадовому повстанні проти Російської імперії і решта братів Фредро, а потім – налякані і пригнічені члени сімейства були змушені покинути свою оселю і виїхати з рідного краю і кардинально змінили локацію проживання – переїхали зі Львова до Парижа.

Новий власник вілли і нова перебудова

Як ми зрозуміли з історичної назви маєтку, вілла Масловського отримала її явно не від прізвища дворянської родини. Після виїзду родини Фредро з маєтку, невдовзі в будинку з’явився новий власник – Людвіг Масловський, який займався випуском газетного видання. Примітний той факт, що і цей власник кардинально поміняв локацію проживання і приїхав до Львова за постійним проживанням з Парижа. Видавець зацікавився палацом після деяких перебудов тут і, крім того, вибираючи маєток, не забув і про свою професійну діяльність. Яким чином маєток пов’язаний з випуском газет? Все дуже просто – в ті роки ця частина Львова була раєм для журналістів, адже тут зосередилося чимало популярних місцевих редакцій – як офіційних, так і неофіційних видань.

Новий власник – нові зміни. Так склалося, що своїм чудовим фасадом та архітектурою неороманського стилю вілла Масловського завдячує саме видавцеві, який став її власником. Він був далеко не простим чоловіком і мав свої вподобання в архітектурі та мистецтві і тому завдяки його бажанню вілла отримала нове дихання – кардинально новіший дизайн, за яким ми цей будинок знаємо в наші дні. Перебудова вілли відбулася наприкінці дев’ятнадцятого століття.

Освічений і доволі прогресивний на той час видавець Масловський привіз до Львова з Парижа чимало ліберальних ідей та наукових концептів – наприклад, теорію дарвінізму. За таке у тогочасному Львові можна було реально отримати наганяй від місцевих жителів за поширення “єресі”. Тому, мабуть, в ті роки вікна в будинку Масловського були частенько битими зусиллями місцевих жителів, які такої науки та прогресивних ідей не сприйняли.

Перестали бити вікна видавцю тільки після того, як він став редактором місцевої знакової газети “Кур’єр Львівський”. Тоді видавець наче забув про всі свої попередні вчення та переконання, перестав про це говорити і таким чином нариватися на неприязнь львів’ян. От після цього і почалися архітектурні зміни вілли, про які ми згадували кількома абзацами вище.

Подальша історія вілли Масловського: міжвоєнні та воєнні роки у Львові

Згодом, в часі Першої світової війни, вілла Масловського знову отримала нового власника – ним став польський політик Тадеуш Цеський. Він слідкував за маєтком аж до своєї смерті.

Ще більше змін віллі принесли повоєнні часи – після Другої світової війни виникла проблема з помешканнями переселенців, які буквально кинулися до великого міста. От тоді радянська влада і вирішила тут поселити людей, а саму віллу перетворити в багатоквартирний будинок. “Совєти” зняли право приватної власності і практично відтоді історична будівля так і залишилася житловим багатоквартирним домом, однак зі своєю історією та своєю архітектурною красою.

Архітектурний стан історичної будівлі Львова в наш час

Якщо говорити про збереження вілли Масловського до наших днів, то вона як колись, так і сьогодні виглядає чудово. Всі її архітектурні історичні особливості можна побачити вживу, а не на картинці, прогулюючись вуличками нашого міста. Червона цегла яскраво виділяє будинок і робить його найпримітнішою житловою будівлею на вулиці.

Цегляний будинок буквально потопає у зелені саду, висадженого на прилеглій території. Маленькі надбудови у вигляді невеликих башточок додають будинку цікавинки – навіть проходячи мимоволі повз віллу, ви обов’язково звернете увагу і на саму будівлю, і на її цікавий архітектурний стиль.

Сьогодні вілла Масловського у Львові – одна з найдавніших таких будинків в нашому місті, вілла, якій не просто вдалося зберегтися в чудовому вигляді, а й не потрапити під перебудови та перетворення у сучасні житлові багатоповерхівки. Вілла гордо зберігає таємниці своєї історії і милує око львів’ян та львівських туристів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.