П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Німецький цвинтар у Винниках

Більшість гостей Винник, проходячи повз військову частину звертають увагу на металеві хрести, які встановлені на могилах. Люди стверджують, що тут поховані німецькі бійці Третього Рейху. Насправді це лише частина правди, оскільки німецький цвинтар у Винниках має давнішу історію. Далі на lviv-future.

Німці у Винниках

Німецький слід у Винниках можна простежити ще з часу заснування Львова, оскільки першими власниками Винник була німецька родина Штехерів, оскільки князь Лев подарував населений пункт одному з війтів Львова, Бертольду Штехеру. Так у 1785 р. у Винниках була заснована колонія Вайнберґен, побудовано понад 30 будинків для колоністів з Баварії.  Десять німецьких родин заснували також поселення Унтерберґ, яке розташувалось між Винниками та Підберізцями. Австрійська влада надала колоністам житло, землю, худобу знаряддя праці та багато інших преференцій. Німці у винниках мешкали у будинках, які сьогодні розташовані на центральній вулиці населеного пункту – Галицькій.  Серед мешканців можна було зустріти підприємців, робітників, інтелігенцію та представників різноманітних професій.  Станом на 1807 р. у двох німецьких колоніях проживало понад 170 осіб, а у наступному році – понад 240. Німецькі колоністи мали окрему ділянку лісу, зробили великий внесок у розвитку сільського господарства та лісництва Винник. Більшість німців працювали на тютюновій фабриці.

З другої половини ХІХ ст. чисельність населення колоній почала зменшуватись, а у часи панування Польщі німці вже не могли розраховувати на допомогу уряду. Станом на 1938 р. у колоніях проживало майже 370 німців. Після того як Галичину приєднали до УРСР, за угодою між Берліном та Москвою, німці переїхали на територію Рейху. 

З часу заснування колоній, у Винниках було засновано й цвинтар. Окрім колоністів, у червні 1941 р. на його території поховали й розстріляних НКВС винниківчан – директора гімназії Василя Лученко, родину лікаря Становського, подружжя Сеньків. На цвинтарі було поховано також 14 військовослужбовців Вермахту. Частина німецьких експертів та краєзнавців сходяться на думці, що на цвинтарі спочивав навіть генерал вермахту.  З приходом радянської влади цвинтар сплюндрували

Спроби впорядкування

У 1990-х рр. громадськість Винник спробували впорядкувати цвинтар – встановлено пам’ятну плиту, хрест та табличку. 

Табличка з німецького цвинтаря

У 2010 р. цвинтар відвідала делегація німецьких парламентарів. Парламентарі висловили бажання перепоховати рештки вояків вермахту у Німеччині, однак цього не було зроблено. Восени 2015 р. депутати Винниківської міськради навіть спробували передати частину цвинтаря під будівництво житлових будинків. 

Німецький цвинтар у Винниках

У 2016 р. депутати прийняли рішення щодо створення парку “Вайнберґ”.  Можливо все ж таки рештки загиблих солдатів вермахту поховають або у Німеччині або на території Жовківського району, де у 1998 р. було відкрито цвинтар, де ховають німецьких військовослужбовців, що загинули на території Західної України.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.