Неділя, 28 Квітня, 2024

Бути чи не бути крематорію у Львові?

Нещодавно громадськості стали відомі переможці архітектурного конкурсу на будівництво крематорію у Львові. Кращим став проект маріупольських архітекторів, які наразі трудяться у Берліні,  – Павла Заботіна, Віктора Копейкіна, Любові Копейкіної та Олени Кобец. Акцентує проект-переможець на останній дорозі людини, сенсові життя та скорботі близьких покійного в час прощання. За якісну роботу на своїй FB-сторінці архітекторській команді подякував міський голова Львова Андрій Садовий, пише lviv-future.com.ua.

З чого все почалося?

Ідея спорудження крематорію у місті Лева виникла давно. Ще на початку 80-х років на території Голосківського цвинтаря розпочали будівництво такого об’єкта. Але спорудження крематорію призупинили. 

З новою силою палкі дискусії поновилися останніми роками. Міські чиновники забили на сполох через брак місць на кладовищах. Нагадаємо, у Львові є 12 кладовищ, проте лише на Голосківському цвинтарі ще приймають на поховання. На Сихівському та Янівському кладовищах ховають тільки тих, для кого родичі зарезервували місце. Тож ліміт поховань скоро буде вичерпаний. Прогноз від мерії – до 2 років. 

Щоб якось виправити ситуацію, міські депутати прийняли рішення про розширення території деяких кладовищ. А це означає вирубку 26 гектарів лісу. На 10 га має розширитися Голосківський цвинтар, на 16 га – Сихівський. 

Збільшення площі цвинтарів – відтягування неминучого

Навесні поточного року львів’яни підтримали петицію щодо побудови крематорію до 2025 року. Основними аргументами стали не тільки брак місць для поховань, але й дорожнеча традиційного похоронного процесу та його неекологічність. Також чималих коштів потребує утримання вже наявних кладовищ. 

Опісля розгорілася серйозна суперечка на релігійну тематику. Мовляв, кремація суперечить християнським традиціям і перевагу треба надавати похованню тіла, а не спалюванню. Представники ПЦУ та УГКЦ спростували «крамольність» кремації. 

«Церква говорить, що кремація не суперечить доктрині віри. Але перевага надається традиційному похованню, тобто перед кремацією має бути звершений весь чин похорону над тілом померлої особи, так як годиться християнину», – розтлумачив отець УГКЦ Павло Дроздяк. 

Надалі електронну петицію підтримали і в міській раді, оголосивши конкурс на кращий проект будівлі крематорію на території Голосківського кладовища.

C:\Users\G0NTaR\Desktop\Robota\Krematorij1.jpg

Що далі?

На початку жовтня нарешті представили проект-переможець конкурсу. Як повідомив заступник директора департаменту містобудування ЛМР Антон Коломєйцев, підкорив журі проект, який не тільки несе художню цінність (інтерпретація останнього шляху людини), а й фінансово вигідний, раціональний, зручний в обслуговуванні. Таке архітектурне рішення обійдеться місту у близько 200 мільйонів гривень (без вартості печей, які потрібно виготовляти на замовлення). 

Розташовуватиметься майбутній крематорій на Голосківському цвинтарі, обабіч дороги на Збиранку, пише Вголос

«Тут є можливість не тільки розмістити будівлю, але й простір колумбарію (сховище урн з прахом після кремації – прим. ред). Сама будівля має технічну зону, залу для прощання з померлими, місце де встановлені пічки та інфраструктура. Переможці запропонували зробити внутрішній дворик з водою, через який люди будуть проходити», – розповів Коломєйцев. 

Планується, що в крематорії збудують дві печі – постійну та резервну. Одна піч буде працювати цілодобово. Процес спалювання займатиме орієнтовно 40 хвилин. Послугами крематорію зможуть скористатися не лише жителі Львова, а й області та інших міст. 

Наразі в мерії не озвучують суму будівництва крематорію. Лише зауважують про неможливість залучення інвесторів відповідно до норм чинного законодавства про похоронну справу. Чи знайдуть депутати кошти в міському бюджеті, чи вдадуться до кредитування, чи взагалі призупинять дорогий, але безумовно потрібний проект крематорію для міста? Питання залишається відкритим. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.